środa, 3 października 2018

[AKTUALIZACJA] - "Burmistrz A działał niezgodnie z prawem..."

Szanowni Państwo,

Poniżej przytaczam fragmenty obszernego uzasadnienia do wyroku III SA/Kr 470/18 (połączonego z  III SA/Kr 471/18), który zapadł w WSA w Krakowie w dniu 25 września 2018 r.
  1. WSA w Krakowie kontrolował na rozprawie 25.09.2018 r.:
    • zarządzenie Burmistrza Andrychowa z dnia 2 czerwca 2016 r. Nr 283/16 w sprawie ponownego zatwierdzenia konkursu przeprowadzonego dnia 30 kwietnia 2014 r. na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. M.Kopernika w Andrychowie
      (pierwotne zarządzenie zostało prawomocnie wyeliminowane z obrotu prawnego po wyrokach sądów Administracyjnych)
    • zarządzenie Burmistrza Andrychowa z dnia 28 listopada 2017 r. Nr 857/17 w sprawie powierzenia D. Z. stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. M.Kopernika w Andrychowie od dnia 1 września 2014 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. (pierwotne zarządzenie zostało prawomocnie wyeliminowane z obrotu prawnego po wyrokach sądów Administracyjnych).
  2. WSA potwierdził ocenę sądu wyrażoną w prawomocnym wyroku z dnia 24 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 217/15 gdzie stwierdzono, że "bezwzględna większość głosów" oznacza co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych, ważnie oddanych głosów, to znaczy przeciwnych i wstrzymujących się. Pogląd ten jest powszechnie akceptowany przez orzecznictwo sądowe."
  3. WSA potwierdził, że jeden z kandydatów przystępujący do konkursu w dniu 2 czerwca 2014 r. uzyskał bezwzględną liczbę głosów obecnych członków komisji. Cyt: "Sąd stwierdził, że skoro konkurs przeprowadzony w dniu 2 czerwca 2014 r. w sprawie wyboru kandydata na Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika w Andrychowie wyłonił kandydata na stanowiska dyrektora tej szkoły, ponieważ E. K. otrzymała 4 głosy spośród 4 głosów ważnie oddanych przez członków komisji konkursowej, to zatwierdzenie w § 1 pkt 4 zaskarżonego zarządzenia Burmistrza Andrychowa z dnia 12 czerwca 2014 r. Nr Nr 2875/14 wyników tych konkursów jako nierozstrzygających o wyłonieniu kandydatów w istotnym zakresie narusza prawo, to jest § 6 ust. 2 rozporządzenia poprzez brak uznania, że jeden z kandydatów przystępujący do konkursu w dniu 2 czerwca 2014 r. uzyskał bezwzględną liczbę głosów obecnych członków komisji.
  4. W cytowanym orzeczeniu WSA w Krakowie przesądził, jak należy rozumieć sformułowanie "bezwzględna większość głosów obecnych członków komisji".
    Skoro tak, to Burmistrz Andrychowa działał niezgodnie z prawem, wydając ponownie zarządzenie nr Nr 283/16 z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie zatwierdzenia konkursu na stanowisko dyrektora samorządowej placówki oświatowej.
  5. Burmistrz miał możliwość powierzenia stanowiska osobie wyłonionej w konkursie a w związku z tym "organ nie zastosował się do wyroku WSA w Krakowie z dnia 24 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 217/15, który upoważnił Burmistrza Andrychowa do powierzenia stanowiska osobie wybranej w wyniku pierwszego konkursu i nie przeprowadził ponownego konkursu, a poprzednio przeprowadzony w istocie wyłonił kandydata".
    " Oczywistość naruszenia prawa przy wydaniu z kolei zarządzenia z dnia 28 listopada 2017 r. polegała na tym, że Burmistrz Andrychowa powierzył stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej osobie, która ani nie przystąpiła do konkursu na to stanowisko, ani tym bardziej tego konkursu nie wygrała, mimo że taki konkurs się odbył i jedna osoba uzyskała wystarczającą liczbę ważnie oddanych głosów uzasadniającą przedstawienie tej osoby do powołania na to stanowisko.
  6. Sąd podkreślił, że "Przyjęcie odmiennego stanowiska byłoby nie tylko nielegalne, ale i nielogiczne, gdyż otwierałoby niczym nieograniczone pole do naruszania prawa przez organ prowadzący placówkę oświaty, który mógłby dowolnie uznać, że np. prawidłowo przeprowadzony konkurs na dyrektora szkoły nie zawiera wskazania żadnego kandydata i takie byłoby wydawane zarządzenie, a w związku z tym kolejnym zarządzeniem powierzane byłby stanowisko dyrektora szkoły innemu kandydatowi (nie objętemu konkursem).
Powyższe sformułowania bezpośrednio zacytowane z wyroku jasno stwierdzają, że:
  1. Burmistrz "nie zastosował się do prawomocnego wyroku WSA w Krakowie"
  2. Burmistrz "naruszył prawo" i "działał niezgodnie z prawem"
  3. Burmistrz 5 rok nie uznaje, że kandydat E.K uzyskała "bezwzględną liczbę głosów obecnych członków komisji"
  4. Burmistrz 5 rok nie uznaje prawomocnie rozstrzygniętego konkursu
  5. Burmistrz wydaje zarządzenie "w oparciu o nieobowiązujący przepis".
Komentarz do powyższego jest zbędny.

Oczywiście można spodziewać się skargi kasacyjnej do wyroku z dnia 25 września 2018 r.


Podaję Państwu adres e-mailowy do korespondencji
dariusz.kurek2@gmail.com
Zapraszam do wyrażania opinii, komentowania postów oraz zadawania pytań.


1 komentarz:

  1. Moim zdaniem osoba na takim stanowisku powinna przestrzegać prawa. Obligatoryjnie. Nie mieści mi się to w głowie, że ktoś, kto jest głową gminy, miasta, czy państwa nie stosuje się do obowiązujących przepisów. Mam nadzieję, że w procesie sądowym zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje.

    OdpowiedzUsuń

UWAGA!
Proszę o zachowanie kultury wypowiedzi.